Koment nga Alan Shirer/ Ne duhet ta pranojmë, ky është identiteti i Anglisë

Postuar: Korrik 2, 2024 | 12:00

Anglia është në çerekfinale të “Euro 2024” dhe në fund të fundit kjo është gjithçka që ka rëndësi, por, për 95 minuta, ajo ishte një paraqitje e dëshpëruar kundër Sllovakisë.AngliPo e shikoja duke menduar se ishte Islanda dhe “Euro 2016” përsëri, sepse ishim po aq të dobët sa ishim në atë humbje të turpshme, por më pas Xhud Bellingam na shpëtoi me një finalizim të klasit botëror. Deri atëherë, ne kishim qenë të tmerrshëm. Asnjëherë nuk e humbni shpresën në asnjë ndeshje kur jeni vetëm 1-0 në disavantazh, por nuk kishte pothuajse asnjë shenjë se ne do të gjenim një gol barazimi nga kudo deri në atë moment shkëlqimi. Ajo ndjenjë ishte lehtësim i pastër. Kjo ishte gjuajtja e parë që patëm në portë, e cila është një statistikë e zymtë kur merret parasysh cilësia e lojtarëve tanë dhe niveli i kundërshtarit me të cilin përballeshim, por ishte ajo që kishte rëndësi. Kur Herri Kejn shënoi një gol tjetër duke na kaluar në avantazh, me të vetmen gjuajtje tjetër në portë gjatë 120 minutave, ti mendon: “shkoni dhe vriteni ndeshjen”, por ne u tërhoqëm menjëherë dhe u përballëm me një presion të madh. Ishte një tjetër kohë e vështirë që nga atëherë deri në bilbilin e fundit dhe askush nuk dëshiron që ne të na shohë duke u tërhequr thellë ashtu, por ne duhet të pranojmë se kjo është mënyra se si Garet Sauthgejt dëshiron që ne të luajmë. Provat janë atje tani se jemi këta që jemi dhe ky është identiteti ynë në finalet e mëdha. Të gjithë po ulërijnë që ai të na ofrojë futboll sulmues, por skuadra e tij ka luajtur kështu edhe në turnetë e mëparshëm dhe kjo na çoi në gjysmëfinalen e Kupës së Botës 2018 dhe në finalen e “Euro 2020”. Ai nuk do të ndryshojë tani.

SHKËNDIJA QË ANGLIA PO PRISTE? – Gjëja më pozitive për të veçuar nga ndeshja e së dielës është se Anglia e gjeti një mënyrë. Futbolli me eliminim direkt ka të bëjë vetëm me kalimin në raundin tjetër, pavarësisht nga performanca juaj dhe disi – ende nuk e di saktësisht se si – ne e kemi bërë këtë. Në katër ndeshje dhe afër 400 minutave në fushë në këtë turne, ne nuk kemi luajtur mirë përveç gjysmë orës së parë të ndeshjes sonë hapëse kundër Serbisë. Por në të katër këto ndeshje ka pasur gjithmonë një “por” dhe pavarësisht se sa të dobët kemi qenë, ai “por” i madh tani është se ne kemi fituar dhe jemi në tetë ekipet e fundit. Sigurisht që ne mund të bëjmë akoma shumë më mirë se kjo në çdo fushë, por ndoshta goli i Bellingamit është shkëndija që ky ekip ka kërkuar. Ju gjithmonë e dini që momente të tilla mund të ndryshojnë gjithë atmosferën e një turneu, sepse kjo i ka ndodhur Anglisë më parë. Ashtu si goli i shkëlqyer i Pol Gaskoinit kundër Skocisë në “Euro ’96”, shembulli më i mirë është ndoshta goli i fitores në fund i Dejvid Plat kundër Belgjikës në Kupën e Botës 1990, që ishte momenti kur Anglia filloi të luante. Që kjo të ndodhë edhe këtu, Sauthgejt me siguri do të duhet të bëjë disa ndryshime. Nuk funksionon për Fill Fodenin në të majtë, ashtu siç nuk funksionoi as Trent Aleksander-Arnold dhe më pas Konor Gallager në mesfushë. Unë po ulërija që Kol Palmer dhe Entoni Gordon të futeshin në lojë në pjesën e parë kundër Sllovakisë, por ne duhej të prisnim deri në minutën e 65-të që Palmer të hynte dhe Gordon nuk pati fare një shans. Gjithsesi, kushdo që do të luajë kundër Zvicrës të shtunën, ne do të duhet të përmirësojmë ndjeshëm lojën tonë, sepse zviceranët do të jenë pa dyshim skuadra më e mirë me të cilën jemi përballur deri më tani.

ZVICRA, NJË TEST SHUMË I MADH – Të tre skuadrat me të cilat u përballëm në grupin tonë, Serbia, Danimarka dhe Sllovenia, ishin të gjitha kokëforte dhe nuk përbënin shumë kërcënim, por mbrojtja e Anglisë ishte e lëkundur sa herë që Sllovakia na sulmonte në pjesën e parë. Zviceranët do të jenë sërish të mirëorganizuar, vetëm se do të kenë më shumë cilësi dhe më shumë kërcënim. Ata kanë qenë një nga skuadrat më të mira në këto ndeshje Europiani deri më tani, dhe pasi iu afruan fitores ndaj Gjermanisë, ata e dërrmuan absolutisht Italinë. Nëse luajmë aq keq sa luajtëm në 95 minutat e para kundër Sllovakisë, atëherë e njëjta gjë mund të ndodhë edhe me ne. Për të shmangur këtë, Anglia duhet të mësojë mësimin e saj për atë që ka shkuar keq deri më tani dhe të sigurojë që kjo të mos ndodhë më. Nëse vazhdojmë ta fitojmë këtë turne, atëherë askujt nuk do t’i interesojë për atë që ndodhi në katër ndeshjet tona të para ose sa të dobët ishim, por ne do të duhet të përmirësohemi masivisht qoftë për t’iu afruar.