LITUANI-KOSOVË/ Zhegrova kthehet si “hero” në Ligën e Kombeve, “Dardanët” marrin fitoren e dytë radhazi (VIDEO)

Oct 12, 2024 | 17:04

Kosova ka fituar me rezultatin 1 me 2 përballë Lituanisë. Ndeshja ishte e vlefshme për raundin e tretë në grupet e Ligës së Kombeve dhe u vendos nga golat e Edon Zhegrovës dhe Ermal Krasniqit. Zhegrova u kthye si “hero” nga pezullimi pasi ishte ai që hapi rrugën e fitores në pjesën e parë.

bandicam 2024-10-12 15-43-53-193

Dhe pse Lituania ngushtoi shifrat 5 minuta para fundit, gjithçka pati vlerë për statistikë. Me këto 3 pikë, Kosova i bashkohet Rumanisë me 6 pikë në krye të grupit 2 në Ligën C.

kos

Kujtojmë se rumunët kanë 1 ndeshje më shumë për të luajtur. Do të jetë kundër Qipros, kundërshtar ky i mposhtur nga Kosova në shtator.

LITUANI 1-2 KOSOVË

84′ Golubickas – 20′ Zhegrova, 65′ Krasniqi

Rastet kryesore:

90+6′ Mbyllet ndeshja.

84′ GOL! Golubickas shënon pas një gabimi në mbrojtjen e Kosovës. Rihapet gjithçka në fund. (VIDEO)

69′ Aksion i rrezikshëm nga Lituani. Saipi mban portën e paprekur. (VIDEO)

65 GOOOL! Kosova shënon golin e dytë me Ermal Krasniqin që dhuron spektakël. Ky ishte dhe goli i parë te Kosova për Krasniqin, që shfrytëzoi si duhet pasimin e Rashicës. (VIDEO)

48′ Saipi mbyll zonën në një aksion të rrezikshëm për lituanezëve. (VIDEO)

46′ Nis pjesa e dytë.

45+3′ Përfundon pjesa e parë në favor të Kosovës 0-1.

34′ Gineitis barazon rezultatin për Lituaninë. VAR e anulon për pozicion jashtëloje në fillimin e aksionit. (VIDEO)

bandicam 2024-10-12 15-36-46-139

20′ GOOOL! Kosova kalon në avantazh. Aksion i mrekullueshëm nga Edon Zhegrova, që falë dhe asistit të Muslijës, lëshon një goditje të pakapshme në portë. Kjo ishte dhe gjuajtja e parë e takimit. (VIDEO)