ANALIZA/ Asnjë lidhje mes La Ligës dhe Champions-it, Barcelona e përgjumur

Postuar: Shtator 21, 2024 | 23:54

Përveç goditjes së Lamine Jamal, pati vetëm tre goditje të tjera nga Barça gjatë ndeshjes, njëra ishte gjithashtu nga Lamine, tjetra e dështuar nga Alejandro Balde me këmbën e djathtë në një pozicion të pamposhtur të bllokuar nga një mbrojtës dhe edhe një tjetër nga Rafinja, në ekzekutimin e një faulli pranë zonës vendase në kohën e pushimit të pjesës së dytë, mundësia e fundit për të rikthyer barazimin 2-2 që nuk erdhi.

r1372680_1296x729_16-9

Me një mesatare prej 3.4 gola të shënuar në 5 ndeshjet e para të Ligës (17 gjithsej) dhe një mesatare prej 13.4 goditjesh në portë. Në panoramën e përgjithshme të lojës së Barçës në Monako, skuadra u mbrojt “me pasion” për një pjesë të mirë të lojës, siç e përshkroi Flik më vonë, edhe pse konkretisht në aksionet e golave të Monakos pati 2 gabime të rënda që ia lehtësuan detyrën.

Magnes Akhliushe hyri me lehtësinë e një “thike në gjalpë” përballë pasivitetit/ marrëzisë së sistemit mbrojtës së Barçës, ndoshta ende nën ndikimin e dëbimit të fundit të Erik Garcia. Me rezultatin 2-1, Georg Ilenikhena përfitoi lehtësisht nga një përllogaritje e dobët ajrore nga Pau Kubarsi dhe mbi të gjitha letargjinë e Inigo Martinez kur bëri hapin në momentin e duhur për të lënë sulmuesin vendas në një pozicion të paligjshëm.

As Mark Andre ter Shtegen nuk ishte saktësisht një portier i mrekullueshëm në atë aksion. Çuditërisht, lojtari më vendimtar në sulm, Lamine, luajti gjithashtu një rol kryesor në qëndrimin mbrojtës, duke udhëhequr, së bashku me Mark Kasado, renditjen e rikuperimeve (5) midis lojtarëve.