VIDEO/ 3 gola për fitoren e tretë radhazi, Kosova dhuron spektakël ndaj Qipros

Oct 15, 2024 | 22:49

Kosova siguroi fitoren e tretë radhazi në Ligën e Kombeve, duke mposhtur Qipron me rezultatin 3-0, në duelin e dominuar totalisht nga “Dardanët”. Një fitore spektakolare për përfaqësuesen e Franko Fodës, që ngjitet në kuotën e 9 pikëve në 4 ndeshje.

bandicam 2024-10-15 20-45-08-482

Një gol “alla Kvaraskhelia” i kapitenit Amir Rrahmani, i cili braktisi mbrojtjen, zhbllokoi sfidën në minutën e 30-të. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 1-0, teksa në fragmentin e dytë “Dardanët” shënuan edhe 2 herë të tjera, me Krasniqin dhe Emir Sahitin në minutat 52 dhe 71.

Vlen të theksohet fakti se për Sahitin ky ishte goli i parë me fanellën e Kosovës. Futbollisti që aktivizohet me Hamburgun në Gjermani, u hodh nga stoli në minutën e 67-të në vendin e Zhegrovës.

Ndërkohë në 88-të, miqtë nga Qipro shënuan golin e nderit me Sotiriu, por goli u anulua për faull në sulm. Duelin e radhës Kosova do e luajë në transfertë ndaj Rumanisë në datën 15 nëntor.

FT: KOSOVË-QIPRO 3-0

Am.Rrahmani 30′, Krasniqi 52′, Sahiti 71′

GOLI I EMIR SAHITIT: VIDEO

GOLI I ERMAL KRASNIQIT: VIDEO

PENALLTIA E FITUAR NGA ERMAL KRASNIQI, POR E ANULUAR NGA VAR PËR POZICION JASHTË LOJE TË ALBION RRAHMANIT: VIDEO  + VIDEO

GOLI I AMIR RRAHMANIT: VIDEO

15′ Trajneri Foda me dhimbje koke, Milot Rashica largohet nga fusha i dëmtuar, vendin e tij e merr Muslija.